Karakalem İstanbul Portre

Yaşamımızın bir döneminde kimi zaman ilk aşkımıza bir teklif maksadıyla, evlilik yıl dönümümüzü kutlamak adına eşimize, evlilik teklifi etmeyi planladığımız kız arkadaşımıza, kimi zamansa bir af barışma maiyetinde, bazen ise doğum gününü kutlamak için adına şiirler, gazeller yazılmış ve şarkılar bestelenmiş sevgiliye karakalem çizim yaptırmak isteriz. Partnerimizin mutlu olmasını ümit eder, ona yükte hafif pahada ağır bir hediye sunmak isteriz.

Ah bir de biz erkeklere yapılsa ne hoş olurdu ama. Severdik onu sonsuza, al çocuğu kucağına, senden mutlusu yok daha. Herşey kadınlara. Sanmayın evet yükte hafif, pahada ağır tektaş bayanlara. Fakat sanatın evrenselliği, sevgiliye karakalem çizim hususunda unisextir unutma.

Peki neden sevgiliye karakalem çizim? Karakalem dedik, dere tepe düz gittik. Nasıl ki ses kalitesi açısından Mp4ümüzden dinlediğimiz müzik ile eski bir plaktan, bir gramafondan dinlemiş olduğumuz müzik birbirinin yerini tutmuyorsa, Karakalemin yerini de aşıkane manada pek fazla bir resim tekniğinin tuttuğunu da söyleyemeyiz. Nasıl ki bir aile için ilk çocuk o ailenin gözbebeği ise, resmin gözbebeği de Karakalemdir.

Bir defa bir resim kağıdına kurşun kalemle yapılmış gölgelendirme ve aydınlatmaların vermiş olduğu o nostaljik ve romantik izlemin yerini belki de başka bir resim tekniği doldurmayacaktır. Çünkü Karakalem resme her zaman nostaljik ve bir o kadar da romantik bir hava katar. Ayrıca kızlar söz konusu olduğunda ciltteki istenmeyen leke ve aknelerinde önüne geçen bir teknik olduğunu söylemekte fayda var. Unutmayın, enerji sinerjiyi doğurur. Karşınızdaki insanı mutlu etmek size her zaman olumlu bir geri dönüt olacaktır. Beyler, bayanlar.

Ülkemizde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok şehirde sevgiliye karakalem çizim konulu siparişler alarak resimler yapan değerli ressam ve sanat merkezleri bulunmaktadır. Elbette ki sanat camiasının içerisinde yer alan atölyenin tozunda yetişmiş ve resmi adeta bir yaşam tarzı olarak benimsemiş ressam kişiler tarafından yapılan çizimler kendilerini klişe tarzlardan ara bir farkla ortaya koyacaktır.

Sevgiliye karakalem çizim konusunda da çoğu kez, diğer Karakalem Portrelerde olduğu gibi ‘Gerçekçilik’ ön plana çıkmaktadır. Bu noktada hediye olarak yapılmasını istediğimiz resim konusunda çalışacağımız ressamın diğer çalışmalarına da bir göz atarak kısa bir bilgi sahibi olmak, ilgili ressamın yoğun olarak hangi tarzda çalıştığı konusunda ( soyut ağırlıklı, realist tarzda ) bize bir ön fikir sağlayacaktır.

Ressam Murat Karabüyük 1994 yılından bugüne bir çok teknik ( yağlı boya resimler, pastel resimler, sulu boya resimler,  karikatür resimler, karışık teknik resimler, birleştirme tekniği kullanılarak yapılmış resimler, imgesel resim çalışmaları gibi ) ve türde ( natürmort resimler, manzara resimleri, figüratif konulu resimler gibi ) çalışmış, çalışmalarında çoğunlukla ‘Gerçekçi’ bir yaklaşımı ön planda tutmakla birlikte farklı tarzlarda da eserleri bulunan ressamdır.

Murat Karabüyük Sevgiliye Karakalem Çizim konulu aldığı resim siparişlerinde, müşteri dilediği taktirde Karikatür Resimler de yaptığı gibi çalışmalarında aynı zamanda Birleştirme Metodunu da kullanmaktadır.( İki farklı resmin tek bir resim kağıdı üzerinde birleştirilmesi yoluyla çizilen iki kişilik resim) Yapılması bir hayli vakit alan ve çoğu ressam tarafından zorlayıcı olarak nitelendirilmiş İmgesel Çalışmalara da ( Hayali bir şekilde sözlü ya da yazılı yol ile betimlenerek tasvir edilmiş yüz, mekan, olay olgulu bir konuyu resme dökmek ) Sevgiliye Karakalem Çizim çalışmaları kapsamında yer vermektedir.