Karakalem İstanbul Hediye

Yılbaşı, sevgililer günü gibi özel durumlarda alınacak hediyelerin kıymetini arttırmak için kişiye özel olmasına önem vermek gerekebilir. Böylece, karşı tarafa duyulan sevgi ve saygıyı daha iyi ifade etme şansı yakalanır. Ancak kişiye özel hediye seçmek zor olabilir. Bir bardağın üzerine isim yazdırmak veya yine ismin yazılığı olduğu kolye veya künyeler tercih etmek eskiyen bir seçimdir. Daha yeni ve karşı tarafı etkileyecek bir kişisel hediye için son zamanların en çok tercih edilen hediyesi portredir. Karakalem çalışmalarının en değerli ve önemsenen çizimleri arasında yer alan portre çalışmaları ile sevdiklerinizi mutlu edecek ve şaşırtacak bir hediye sunulabilir.

Karakalem portre çalışması

Karakalem, yeni bir çalışma değildir. Çok eski dönemlerden beri kullanılan bir çizim tekniğidir. Özellikle görsel sanatlara başlamadan önce bir ön hazırlık çalışması olarak benimsenen çizim yöntemiydi. Daha sonraları kendi başına bir disiplin haline gelerek, önemli bir sanat dalı olmayı başarmıştır. Bugün ise, hem sanatsal hem de ticari değerini koruyarak, yaşatılmaya devam edilen sanat dalıdır. Portre çizimlerinin karakalem tekniğine göre yapılmasının nedeni ise, doğallık ve farklı bir görünümün elde edilmesidir.

Kişiye özel hediye olarak sunulabilecek portre çizimlerinde tek bir renk ve onun tonları kullanılır. Böylece, harika bir derinlik ve mizanpaj ile etkileyici portrenin ortaya çıkması sağlanır. Birbirinden farklı yaklaşımları olsa da karakalem çiziminde karalama, tonlama ve çizim ön plana çıkar. İşin ustası tarafından çok kısa bir süre içerisinde mükemmel bir mizanpaja sahip portre çizimi yapılabilir. Karakalem çiziminde kullanılacak malzemenin de önemi vardır. Hediye olarak verilecek bir portredeki malzemenin iyi olmasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ucuz malzeme ile yapılan bir çizimin dayanma süresi oldukça kısa olabilir. çevresel faktörlerden çok fazla etkilenmeyecek malzeme ile harika bir portrenin uzun süre dayanması mümkündür.

Bu gibi nedenlerden dolayı karakalem portre çizimleri için çok ucuza maliyet çıkaran yerlere dikkat edilmesinde fayda var. Hem işçilik hem de malzemenin kalitesinden emin olunan yerlerden portre siparişleri vermek daha doğru bir tercihtir.