Karakalem İstanbul Portre

Portre denildiği zaman şüphesiz akıllara çoğu kez konulu tek kişilik bir karakalem veya diğer resim teknikleri ile çizilmiş resimler gelmektedir. Hatta birçoğumuzun aklına ilkokuldan olmak suretiyle üniversite hayatımızda, benzeri kamu kurum ve kuruluşlarında gördüğümüz bilinçaltımıza olduğu kadar benliğimize kazınmış Atatürk Portresi de geliyor olabilir. Bu gibi nedenlerle portreyi tek kişilik olarak algılamamız mümkün.

‘Yalnızlık paylaşılmaz, paylaşılırsa yalnızlık olmaz.’ Diyen Özdemir Asaf’ a katılmıyor, ‘Yalnızlık Allah’a mahsustur.’ Diyorsanız, gelin tek kişilik değil, iki kişilik karakalem portre çizimi, üç kişilik karakalem portre çizimi ve hatta aile boyu portre çizimler ile sizi bu yalnızlıktan kurtaralım, sosyalleşelim derim. Çok ta sözümün eriyim.

Kimimiz eşimize, dostumuza, sevdiklerimize bir hediye maiyetinde onun tek kişilik karakalem portresini yaptırmak isteriz. Bu kişi bizi seven, bize değer veren bir tanıdığımızsa kendini biz sevdikleriyle aynı karede görmekten daha mutlu olacağına bahse varım. Ben mesela her gün zaten aynaya bakan biri olarak, değer verdiğim lakin o an yanında olamadığım kişinin yanımda olmasını daha çok tercih ederim. Demem o ki, belki de iki kişilik karakalem portre çizimi mesafeleri dahi yanımıza başucumuza taşıyacaktır.

Resmin manevi değeri yıllandıkça artarak dinamik bir anlam kazanmaktadır. İki kişilik karakalem portre çiziminde de durum böyledir. Vakti zamanında sevdiğiniz bir insanla yaptırmış olduğunuz yada size edilen, iki kişilik bir karakalem portre çizimi gibi güzel bir armağan, aradan geçen yılların yüzümüze kattığı birkaç fazladan çizgiye ve zamanın vermiş olduğu uzaklıklara boyun eğmeden genç kaldığı gibi ölümsüzlüğünü koruyarak aradığınız insan hemen yanı başınızdaki duvarınızda ya da başucunuzdaki sehpanın bir köşesinde mevcudiyetini sürdürecektir.

Neden iki kişilik karakalem portre çizimi sorusuna kısaca değinmiş olduk. Gelelim üç kişilik olanına demeyeceğim, çünkü bilirim biz Türk toplumu aile bağlarına ehemmiyet veren bir toplumuz. İstediğimiz kişi sayısında karakalem portre çizimi yaptırmak mümkün elbette. Peki ya fiyatlar ne bu alemde? Bir bilen vardır herhalde.

Elbette ki karakalem tekniği kullanılarak yapılan tek kişilik, iki kişilik karakalem portre çizimi ve üç kişilik çizim fiyatları belirli standartlar ölçütünde değişmektedir.

Bu hususta;

  • Çizilecek olan kişi sayısı
  • Resim kağıdının boyutu,
  • ‘Birleştirme Tekniği’ uygulanıp uygulanmayacağı, ( iki farklı kişi portresinin bir resim kağıdı üzerinde bir araya getirilerek iki kişilik karakalem portre çizimi haline dönüştürülmesidir.
  • Çalışacak olan ressamın mesleki sanat tecrübesi baz alınarak bir ücretlendirme yoluna gidilir.

Bildiğimiz üzere portrede ‘Gerçekçi’ bir bakış açısı esas olduğundan, ,iki kişilik karakalem portre çiziminde de Fotoğraf ( kişiler ) ve Portre arası benzerlik ölçütünü 100’de 100’e yakın tutmak büyük oranda önemlidir. Bu sebepledir ki, ressam ya da kurumun mesleki sanat deneyimleri göz ardı edilmemelidir. Portre ‘Realizm’ tarzının adeta bir imzası olmakla birlikte bir oran gerektirir. Ölçü ve oran ise teknik bilgiyi dolayısıyla iyi bir eğitim ihtiyacını akıllara getirir.

Resim Sanatına birçok ilklere özellikle Gerçekçi yaklaşım ve tarzıyla imza atmış Ressam Murat Karabüyük birçok şehirde çalışmalarını sürdürmüş, şuanda İstanbul ilinde yaşamaktadır. Çalışmalarını burada ki atölyesinde devam ettirmekte olan ressamın kendi internet web adreslerinde (www.muratkarabuyuk.com , www.istanbulkarakalem.com , www.karakalemistanbul.com , www.ankarakarakalem.com , www.karakalemankara.com , www.kadikoytattoo.com)bir çok tarz, teknik ve türde olduğu gibi iki kişilik karakalem portre çizimi konusunda da dilediğiniz taktirde fiyatlandırma tablosuna ulaşarak bilgi edinebilirsiniz.